Majowe święto w Lublinie, zgodnie z kilkuletnią tradycją członkowie miejskich struktur SLD, PPS i Stowarzyszenia POKOLENIA rozpoczęli o godzinie 11.00 od złożenia wiązanek kwiatów na grobach wybitnych przedstawicieli polskiego ruchu robotniczego oraz walki o niepodległość. Na chwilę wspomnień, zadumy i refleksji - liczni uczestnicy tego swoistego marszu „po historii” zatrzymali się przed pomnikami:
- Księdza Piotra Ściegiennego – kapłana, który chciał rewolucji a swoje idee wybuchu powstania chłopsko–narodowego i wyzwolenia spod jarzma zaborców a także zniesienie pańszczyzny, uwłaszczenie chłopów i rozparcelowanie wielkich majątków ziemskich zawarł w swojej słynnej „Złotej książeczce” ;
- Władysława Kunickiego – nauczyciela i działacza samorządowego, członka PPS. W listopadzie 1918 roku, to w jego mieszkaniu w Lublinie odbywały się przygotowania do przejęcia władzy przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego. Został mianowany Komisarzem Ludowym Lublina;
- Pawła Dąbka – Generała brygady WP, członka PPR i dowódcę Okręgu Lubelskiego Gwardii Ludowej, więźnia Majdanka.Po wyzwoleniu - Wojewoda lubelski i Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej trzech kadencji; od 1949 roku prezes Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD. Był posłem na Sejm Ustawodawczy oraz kolejne kadencje Sejmu do 1985 roku. Zmarł w 1987 roku.
Kwiat złożono również przy tablicy z urną, zmarłej dwa lata temu, byłej sekretarz RM SLD w Lublinie Kol. Helenie Grudzińskiej, z którą po roku 1990 rozpoczynaliśmy nasz pierwszo-majowy marsz śladami pomników ludzi lewicy.
Na zakończenie, tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, zburzonego i przeniesionego z Placu Litewskiego na cmentarz komunalny w 2017 roku dzięki staraniom ludziom lubelskiej lewicy i b. żołnierzom I i II Armii WP, tych spod Lenino, Kołobrzegu, Studzianek i Berlina.
O godzinie 15.00 na Placu Litewskim odbyła się patriotyczna manifestacja z udziałem organizacji oraz dużej grupy osób związanych ze środowiskami lewicowymi w mieście. Okolicznościowe wystąpienie nawiązujące do wciąż aktualnego hasła walki o godność ludzi pracy wygłosił Kol. Stanisław Kieroński - Przewodniczący Rady Miejskiej SLD zaś wystąpienie nawiązujące do 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 450 lecia podpisania Unii Lubelskiej przedstawił Henryk Bącal – Sekretarz Rady Miejskiej. Głos zabrał również Przewodniczący RW SLD – Kol. Jacek Czerniak.
Po południu, w siedzibie partii przy ul. Beliniaków odbyła się tradycyjna majówka.